Akce KČT Vizovice

Teplické skály, Adršpach, Stolové hory v Polsku

Pořadatel: Ing. Miloslav Vítek

Datum: 21. - 24. 5. 2015

Program:

Hodnocení akce:




Hodnocení výprav do Žacléře a okolí.

Je to poprvé, co byl tak velký zájem o několika denní akci , že jsme se rozhodli, abychom uspokojili zájemce, že uspořádáme dvě akce na toto téma v rozmezí 14-ti dnů. Proč byl tak velký zájem o lokalitu, která není u nás tak známá? Vysvětlujeme si to tak, že okolí, které se v programu mělo navštívit, obsahovalo známá místa, jako jsou Adršpachšské skály, potom proto, že zájezd obsahoval v nabídce méně známá až neznámá místa, jako jsou stolové hory, nebo zámek Kiaž v Polsku a na závěr trochu domýšlivě, že zájemci důvěřovali na základě zkušeností pořadatelům.
Předpoklad – počasí „ vyšlo“, bylo slunečno, poměrně chladno a jen při první akci v jednom dni trochu zapršelo, ale bez důsledků na program.
Ubytování zařídila firma GEMEC union ve svém kulturním domě v hotelu Sport a Korálek, aby se vešlo vždy 50 turistů. K dispozici jsme měli vždy na večeři sál kulturního domu, který byl připraven i na promítání filmů které jsme měli sebou pro případ totálního zklamání počasí. K tomu naštěstí nedošlo. Snídaně jsme měli o patro níže v hostinci Kahan. Pokud jde o jídlo i ubytování, musím za pořadatele a účastníky i touto cestou poděkovat firmě GEMEC union , že se o nás vzorně postarala.
Tato firma, která se stará o likvidace škod z minulosti v hornické oblasti Žacléřska nás také pozvala na návštěvu hornického skanzenu na dole J.Šverma. Prohlídkou dolu, z které pro turisty nejzajímavější byly pohledy z vysoké těžní věže do širokého okolí až na dosud zasněženou Sněžku, jsme zahájili první den. Následovaly Teplické a Adršpachšské skály, které si jedna skupina prošla najednou a druhá skupina každé zvlášť. V krásném slunném počasí v nás zanechaly ty nejlepší dojmy. Ještě nám navečer zbyl čas na Stachlberk, výstup na novou rozhlednu Elišku a prohlídku dělostřelecké pevnosti a satelitních pevností z venku.
Ve druhém dni jsme navštívili barevná jezírka v chráněné lokalitě na polském území, která vznikla v dávné minulosti těžbou rud. Následovala návštěva jednoho za tří nejkrásnějších zámků v Polsku Kiaž, zámecké konírny, arboreta zámeckých sadů a vyhlídky na zámek. Následovala prohlídka městečka Krzeszow a jeho kostela s klášterem. Kostel je oprávněně nazýván perlou evropského církevního baroka a navštívil ho také papež Jan Pavel.
Dalším cílem bylo Chelmsko Šlaskie , městečko s památkou na české tkalce, sídlících v dřevěných domcích – „dvanáct apoštolů“.Při druhé výpravě ještě zbyl čas pro výkonnou skupinu na túru do pralesa Rýchory u města Žacléř. Vyrazili v lyžařském středisku Prkenný důl a vrátili se zámeckou stezkou do středu města.
Třetího dne se nám podařilo při obou akcích dorazit jako první ke vstupu do Blendných Skal v Polsku, takže jsme předstihli davy polských turistů lačných po jedné z největších polských turistických atrakcí skalního druhu. Po prohlídce skalního bludiště jsme se přesunuli do Karlowa, kde většina naší skupiny ještě zvládla Hejšovinu. Skalní útvary, ve kterých se turistický výkon neměří na kilometry, ale na počet schodů. Při druhé akci jsme stihli ještě prohlídku „ slezského Jeruzaléma“ Wambierzic – poutní místo s bazilikou a význačnou kalvárií „ Golgota“. Návrat domů jsme si v podvečerních hodinách zpestřili večeří v Králíkách, kde musíme pochválit rychlou obsluhu při předem sjednaném jednotném chodu za 45 minut v překrásné restauraci hotelu Zlatá labuť.
Výpravy splnily jak sportovní stránku pohybu v přírodě, tak i poznávací a vyhověly všem zájmovým a výkonnostním skupinám zúčastněných turistů.

Celkově hodnotím výpravy jako zdařilé, účastníci byli dochvilní a vzájemně působili i při někdy značné únavě vesele, kamarádsky a byli jsme určitě dobrou partou, která bude na společné chvíle ráda vzpomínat.


Ing. Miloslav Vítek


Zde si můžete prohlédnout fotky z obou akcí.


 
 
TOPlist