Akce KČT Vizovice

Výprava do hornického srdce Slovenska

Pořadatel: Vítek M.

Datum:17.5.- 19.5. 2019

Program:Ve středu 10.4.2019 od 15 hodin budeme v Infocentru vybírat zbytek ceny výletu.Hodnocení akce:Anotace: klub českých turistů Vizovice podnikl tématickou turistickou výpravu za poznáním hornické minulosti Slovenska. Otevřel tak novou kategorii turistiky, kterou jsme nazvali montánní turistika.


První zastávka byla v Hodruši, kde se dosud těží a upravuje zlatá ruda.
Tam kde se v minulosti těžily drahé kovy se angažovala církev a vybudovala zde mnoho církevních staveb, počínaje kapličkami a konče kláštery a chrámy s bohatou zlatou a stříbrnou výzdobou. Za to Svatá Barbora a Svatý Prokop dodávali havířům odvahu k nebezpečné a těžké práci. Architektura hornických domků ze dřeva a kamene stejně jako hospodářských a veřejných budov připomíná přítomnost německých kolonizátorů, kteří sem přinesli hornické a hutnické řemeslo a s ním i prosperitu. Z východu zase přišli Valaši, pastevci ovcí. Možná sem přinesli i klopačku, kterou v rumunských pravoslavných kostelích používají místo zvonů.
Přesunuli jsme se do Báňské Štiavnice, vystoupali jsme na dominantní kalvárii na kopci Schanfferberg. Ve městě jsme obdivovali honosnou stavbu první báňské akademie na světě, založené v r. 1735. V té budově také byla historická vysoká lesnická škola. V tomto areálu je také malá Botanická zahrada se vzácnými sekvojemi. Obdivovali jsme centrum města, jež bylo zařazeno do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Nakonec jsme sfárali do štoly Bartolomej bývalého dolu Ondrej v hornickém skanzenu. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Skupina seniorů zvládla všechny stanovené cíle a ti mladší stačili vystoupat nejen na kalvárii, ale i na tajch (vodní nádrž pro pohon důlních strojů). V dalším dnu první skupina hned ráno nastoupila na pěší trasu z hornické osady Staré Hory do Španie doliny ( Panská dolina).
Ostatní tam převezl autobus. Obě skupiny měly před sebou náročný program. Prohlídky štol, lezení po haldách a hledaní zajímavých nerostů. V hornickém muzeu ve Španie Dolině jsme se dozvěděli historii těžby mědi, stříbra a zlata v této bohaté lokalitě.
V odpoledních hodinách jsme se v Lubietové zúčastnili folklorního pochodu akce - setkání baníckých mest.
Nekonečný průvod krojovaných horníků z celého Slovenska, z Čech, Maďarska a Polska za zvuku kopačky, zpěvů hornických písní a jásotu špalírů přihlížejících účastníků slavnosti po slavnostní mši kráčel městem. V tomto průvodu jsme se vyjímali se svým praporem jako jediná turistická organizace. Tato anomálie jasně ukazuje, že hornická sláva neskončila posledním vozíkem, ale že bude připomínána novou turistickou kategorií, kterou u nás zakládáme - montánní turistikou. Ve stylu německých pivních slavností zde probíhaly oslavy hornictví vyšegrádské čtyřky.
Na závěr naší výpravy jsme poslední den v Čiernom Balogu úzkorozchodnou lesní železničkou navštívili lesní skanzen. Železnička v době hornické slávy sloužila ke svážení dřeva z rozsáhlých báňskobystrických lesů pro důlní výstuže a výrobu dřevěného uhlí pro hutnickě zpracovaní měděných rud.
Přesto, že turisté z Vizovic mají daleko k hornictví, se zájmem prožívali atmosféru montánní turistické výpravy.

Ing. Miloslav Vítek

Zde najdete několik fotek z akce zatím od Ivety.

A jak to viděl Lojza Polášek.

 
 
TOPlist